ECQ-E1185JFW
Manufacturer Part Number:
ECQ-E1185JFW
Part of Description:
CAP FILM 1.8UF 5% 100VDC RADIAL
Capacitance :
1.8 µF
Height - Seated (Max) :
0.764" (19.40mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
100V