ECQ-E1185JFB
Manufacturer Part Number:
ECQ-E1185JFB
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
CAP FILM 1.8UF 5% 100VDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1.8 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.764" (19.40mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
100V