ECW-FD2W225JC
Manufacturer Part Number:
ECW-FD2W225JC
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 450VDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
2.2 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.563" (14.30mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.689" L x 0.437" W (17.50mm x 11.10mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
450V