ECW-HA3C912JB
Manufacturer Part Number:
ECW-HA3C912JB
Part of Description:
CAP FILM 9100PF 5% 1.6KVDC RAD
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
9100 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.709" (18.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.701" L x 0.280" W (17.80mm x 7.10mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)