MLR472K100
- Manufacturer Part Number:
- MLR472K100
- Manufacturer/Brand:
- NTE Electronics, Inc
- Part of Description:
- CAP FILM 4700PF 10% 100VDC RAD
- Manufacturer :
- NTE Electronics, Inc
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 4700 pF
- Dielectric Material :
- Polyester
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.354" (9.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.138" (3.50mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.217" L x 0.118" W (5.50mm x 3.00mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- 65V
- Voltage Rating - DC :
- 100V