C9TS6MD5830AARX
Manufacturer Part Number:
C9TS6MD5830AARX
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP FILM 83UF 440VAC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
3 Phase, Power Factor Correction (PFC)
Capacitance :
83 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
9.134" (232.00mm)
Lead Spacing :
0.748" (19.00mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Termination :
Terminal Block
Tolerance :
-5%, +15%
Voltage Rating - AC :
440V