QYX2A123JTP
- Manufacturer Part Number:
- QYX2A123JTP
- Manufacturer/Brand:
- Nichicon
- Part of Description:
- CAP FILM 0.012UF 5% 100VDC RAD
- Manufacturer :
- Nichicon
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 0.012 µF
- Dielectric Material :
- Polyester
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.512" (13.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.256" L x 0.118" W (6.50mm x 3.00mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 100V