X2P2824KT1B0265190100ES0
- Manufacturer Part Number:
- X2P2824KT1B0265190100ES0
- Manufacturer/Brand:
- Songtian Electronics Co., Ltd
- Part of Description:
- X2 275VAC 0.82UF 10% P=22.5MM W2
- Manufacturer :
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- EMI, RFI Suppression
- Capacitance :
- 0.82 µF
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP), Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.768" (19.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.886" (22.50mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 110°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- X2
- Size / Dimension :
- 1.043" L x 0.394" W (26.50mm x 10.00mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- 275V