SCD155K162A3Z25-F
Manufacturer Part Number:
SCD155K162A3Z25-F
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 1.6KVDC SCREW
Manufacturer :
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
Snubber
Capacitance :
1.5 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.500" (38.10mm)
Lead Spacing :
1.000" (25.40mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Rectangular Box
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.701" L x 1.650" W (68.60mm x 41.90mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
630V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)