ECW-F4624HL
Manufacturer Part Number:
ECW-F4624HL
Part of Description:
CAP FILM 0.62UF 3% 400VDC RADIAL
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.62 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.764" (19.40mm)
Lead Spacing :
0.689" (17.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.807" L x 0.445" W (20.50mm x 11.30mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
141V
Voltage Rating - DC :
400V