FFV34I0406K--
Manufacturer Part Number:
FFV34I0406K--
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
CAP FILM 40UF 10% 400VDC RADIAL
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
40 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.575" (40.00mm)
Lead Spacing :
0.984" (25.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.575" L x 1.417" W (40.00mm x 36.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
105V
Voltage Rating - DC :
400V