255PMB850KSP0
Manufacturer Part Number:
255PMB850KSP0
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP FILM 2.5UF 10% 850VDC SCREW
Manufacturer :
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
Capacitance :
2.5 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.9 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.772" (45.00mm)
Lead Spacing :
1.240" (31.50mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Rectangular Box
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.673" L x 1.299" W (42.50mm x 33.00mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
450V
Voltage Rating - DC :
850V