MKP1839410164
Manufacturer Part Number:
MKP1839410164
Part of Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 160VDC AXIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.1 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.256" Dia x 0.551" L (6.50mm x 14.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
160V