ECW-FD2W225KB
Manufacturer Part Number:
ECW-FD2W225KB
Part of Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 450VDC RADIAL
Capacitance :
2.2 µF
Height - Seated (Max) :
0.760" (19.30mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
0.689" L x 0.437" W (17.50mm x 11.10mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
84V
Voltage Rating - DC :
450V