QYX2A563JTP
Manufacturer Part Number:
QYX2A563JTP
Manufacturer/Brand:
Nichicon
Part of Description:
CAP FILM 0.056UF 5% 100VDC RAD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.056 µF
Dielectric Material :
Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.551" (14.00mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.374" L x 0.177" W (9.50mm x 4.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
100V