ECW-H8183HA
Manufacturer Part Number:
ECW-H8183HA
Part of Description:
CAP FILM 0.018UF 3% 800VDC RAD
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.018 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Lead Spacing :
0.492" (12.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.618" L x 0.260" W (15.70mm x 6.60mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
283V
Voltage Rating - DC :
800V