R76QF11504000K
Manufacturer Part Number:
R76QF11504000K
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP FILM 1500PF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
1500 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.273 Ohms
Features :
Height - Seated (Max) :
0.358" (9.10mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
600V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)