FFB54I0206K--
Manufacturer Part Number:
FFB54I0206K--
Part of Description:
CAP FILM 20UF 10% 400VDC RADIAL
Capacitance :
20 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Height - Seated (Max) :
1.457" (37.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
105V
Voltage Rating - DC :
400V