SFC37T40K391B-F
Manufacturer Part Number:
SFC37T40K391B-F
Part of Description:
CAP FILM 40UF 10% 370VAC RADIAL
Capacitance :
40 µF
Height - Seated (Max) :
4.030" (102.36mm)
Lead Spacing :
0.810" (20.57mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Size / Dimension :
2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm), Lip
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
370V