WMF6S47K-F
Manufacturer Part Number:
WMF6S47K-F
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP FILM 0.047UF 630VDC AXIAL
Manufacturer :
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.047 µF
Dielectric Material :
Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.429" Dia x 1.000" L (10.90mm x 25.40mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V