BFC238374912
Manufacturer Part Number:
BFC238374912
Part of Description:
CAP FILM 9100PF 5% 2.5KVDC RAD
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
9100 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.709" (18.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
900V
Voltage Rating - DC :
2500V (2.5kV)