BFC247932204
Manufacturer Part Number:
BFC247932204
Manufacturer/Brand:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Part of Description:
CAP FILM 0.2UF 5% 160VDC RADIAL
Manufacturer :
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.2 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
0.610" (15.50mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
160V