B32305A5252B025
Manufacturer Part Number:
B32305A5252B025
Manufacturer/Brand:
EPCOS - TDK Electronics
Part of Description:
CAP FILM 96UF 5% 525VAC RADIAL
Manufacturer :
EPCOS - TDK Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
3 Phase, Power Factor Correction (PFC)
Capacitance :
96 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
9.154" (232.50mm)
Lead Spacing :
0.669" (17.00mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
5.472" Dia (139.00mm)
Termination :
Terminal Block
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
525V