FFB44I0156K--
Manufacturer Part Number:
FFB44I0156K--
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
CAP FILM 15UF 10% 400VDC RADIAL
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
15 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.232" (31.30mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.224" L x 0.819" W (31.10mm x 20.80mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
105V
Voltage Rating - DC :
400V