R46KR447040P1M
Manufacturer Part Number:
R46KR447040P1M
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP FILM 4.7UF 20% 560VDC RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
4.7 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.106" (28.10mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X2
Size / Dimension :
1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
275V
Voltage Rating - DC :
560V