BFC238350912
Manufacturer Part Number:
BFC238350912
Part of Description:
CAP FILM 9100PF 5% 1.6KVDC RAD
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
9100 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.591" (15.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
550V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)