MKP1839510164
Manufacturer Part Number:
MKP1839510164
Manufacturer/Brand:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Part of Description:
CAP FILM 1UF 5% 160VDC AXIAL
Manufacturer :
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.413" Dia x 1.043" L (10.50mm x 26.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
160V