474MWR102K
Manufacturer Part Number:
474MWR102K
Part of Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 1KVDC AXIAL
Capacitance :
0.47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.01 Ohms
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.768" Dia x 1.339" L (19.50mm x 34.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)