ECW-F2W225JA
Manufacturer Part Number:
ECW-F2W225JA
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 450VDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
2.2 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.764" (19.40mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.740" L x 0.504" W (18.80mm x 12.80mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
84V
Voltage Rating - DC :
450V