474MWR250K
Manufacturer Part Number:
474MWR250K
Part of Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC AXIAL
Capacitance :
0.47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.01 Ohms
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.374" Dia x 0.748" L (9.50mm x 19.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V