ECW-F2W474JAQ
Manufacturer Part Number:
ECW-F2W474JAQ
Part of Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 450VDC RADIAL
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.47 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.764" (19.40mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.512" L x 0.343" W (13.00mm x 8.70mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
84V
Voltage Rating - DC :
450V