ECW-U4273V17
Manufacturer Part Number:
ECW-U4273V17
Part of Description:
CAP FILM 0.027UF 5% 400VDC 2420
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
0.027 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
Height - Seated (Max) :
0.134" (3.40mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
2420 (6050 Metric)
Size / Dimension :
0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
157V
Voltage Rating - DC :
400V