MKS2D031001A00MSSD
- Manufacturer Part Number:
- MKS2D031001A00MSSD
- Manufacturer/Brand:
- WIMA
- Part of Description:
- CAP FILM 0.1UF 20% 100VDC RAD
- Manufacturer :
- WIMA
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- Automotive
- Capacitance :
- 0.1 µF
- Dielectric Material :
- Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.256" (6.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 100°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- AEC-Q200
- Size / Dimension :
- 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage Rating - AC :
- 63V
- Voltage Rating - DC :
- 100V