C4ATDBW5200A30J
Manufacturer Part Number:
C4ATDBW5200A30J
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP FILM 20UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Capacitance :
20 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.2 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.457" (37.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V