FFB16J0395K--
- Manufacturer Part Number:
- FFB16J0395K--
- Manufacturer/Brand:
- Ethertronics/AVX
- Part of Description:
- CAP FILM 3.9UF 10% 525VDC RADIAL
- Manufacturer :
- Ethertronics/AVX
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- DC Link, DC Filtering
- Capacitance :
- 3.9 µF
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP), Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.882" (22.40mm)
- Lead Spacing :
- 1.083" (27.50mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 1.224" L x 0.512" W (31.10mm x 13.00mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- 105V
- Voltage Rating - DC :
- 525V