B32672P4225K000
Manufacturer Part Number:
B32672P4225K000
Part of Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 450VDC RADIAL
Applications :
Power Factor Correction (PFC)
Capacitance :
2.2 µF
Height - Seated (Max) :
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
450V