BFC233860223
- Manufacturer Part Number:
- BFC233860223
- Manufacturer/Brand:
- Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
- Part of Description:
- CAP FILM 0.022UF 20% 1KVDC RAD
- Manufacturer :
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- Automotive; EMI, RFI Suppression
- Capacitance :
- 0.022 µF
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP), Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.532" (13.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.591" (15.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- AEC-Q200, Y2
- Size / Dimension :
- 0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage Rating - AC :
- 300V
- Voltage Rating - DC :
- 1000V (1kV)