CB052E0105JBC
- Manufacturer Part Number:
- CB052E0105JBC
- Part of Description:
- CAP FILM 1UF 5% 100VDC 2824
- Capacitance :
- 1 µF
- Height - Seated (Max) :
- 0.224" (5.70mm)
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 2824 (7260 Metric)
- Size / Dimension :
- 0.283" L x 0.240" W (7.20mm x 6.10mm)
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage Rating - AC :
- 63V
- Voltage Rating - DC :
- 100V