CB042D0474JBC
- Manufacturer Part Number:
- CB042D0474JBC
- Manufacturer/Brand:
- Ethertronics/AVX
- Part of Description:
- CAP FILM 0.47UF 5% 63VDC 2220
- Manufacturer :
- Ethertronics/AVX
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 0.47 µF
- Dielectric Material :
- Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.138" (3.50mm)
- Lead Spacing :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 2220 (5750 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.228" L x 0.197" W (5.80mm x 5.00mm)
- Termination :
- Solder Pads
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage Rating - AC :
- 40V
- Voltage Rating - DC :
- 63V