ECH-U1C472GX5
- Manufacturer Part Number:
- ECH-U1C472GX5
- Manufacturer/Brand:
- Panasonic - ATG
- Part of Description:
- CAP FILM 4700PF 2% 16VDC 0805
- Manufacturer :
- Panasonic - ATG
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 4700 pF
- Dielectric Material :
- Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.043" (1.10mm)
- Lead Spacing :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 0805 (2012 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- Termination :
- Solder Pads
- Tolerance :
- ±2%
- Voltage Rating - AC :
- 11V
- Voltage Rating - DC :
- 16V