BZ055B153ZWB
Manufacturer Part Number:
BZ055B153ZWB
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
BESTCAP
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
15 mF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 70°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
1.000" L x 0.591" W (25.40mm x 15.00mm)
Termination :
Wire Leads
Tolerance :
-20%, +80%
Voltage - Rated :
5.5 V