BZ094B153ZNBA1
Manufacturer Part Number:
BZ094B153ZNBA1
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
CAP 15MF -20% +80% 4.5V SMD
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
15 mF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.094" (2.40mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 70°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Package / Case :
BZ09, 2 Lead
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.669" L x 0.591" W (17.00mm x 15.00mm)
Termination :
SMD (SMT) Tabs
Tolerance :
-20%, +80%
Voltage - Rated :
4.5 V