LIC1030RS3R8206
Manufacturer Part Number:
LIC1030RS3R8206
Manufacturer/Brand:
Taiyo Yuden
Part of Description:
CAPACITOR 20F 15% 3.8V T/H
Manufacturer :
Taiyo Yuden
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
20 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.260" (32.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-30°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±15%
Voltage - Rated :
3.8 V