PM-10R0H504-1
- Manufacturer Part Number:
- PM-10R0H504-1
- Manufacturer/Brand:
- Eaton - Electronics Division
- Part of Description:
- CAPACITOR 500MF -20% +80% 10V TH
- Manufacturer :
- Eaton - Electronics Division
- Product Category :
- Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
- Capacitance :
- 500 mF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 300mOhm @ 1kHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.866" (22.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.343" (8.70mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 1000 Hrs @ 60°C
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 60°C
- Package / Case :
- Radial, Can
- Product Status :
- Obsolete
- Size / Dimension :
- 0.661" L x 0.661" W (16.80mm x 16.80mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- -20%, +80%
- Voltage - Rated :
- 10 V