105DCN5R5MCDZ
Manufacturer Part Number:
105DCN5R5MCDZ
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP 1F 20% 5.5V THROUGH HOLE
Manufacturer :
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
1 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.05Ohm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.768" (19.50mm)
Lead Spacing :
0.465" (11.80mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 60°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.689" L x 0.354" W (17.50mm x 9.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
5.5 V