306DER2R5SKW
Manufacturer Part Number:
306DER2R5SKW
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP 30F -20% +50% 2.5V T/H
Manufacturer :
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
30 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
Height - Seated (Max) :
1.240" (31.50mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 70°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-20%, +50%
Voltage - Rated :
2.5 V