EEC-S5R5V105N
Manufacturer Part Number:
EEC-S5R5V105N
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
CAP 1F -20% +80% 5.5V T/H
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
1 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30Ohm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.827" (21.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 70°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Package / Case :
Axial, Can - Vertical
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.748" L x 0.217" W (19.00mm x 5.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-20%, +80%
Voltage - Rated :
5.5 V