CDHC221K2R3SR
Manufacturer Part Number:
CDHC221K2R3SR
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP 220F -5% +10% 2.3V T/H
Manufacturer :
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
220 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
Height - Seated (Max) :
1.850" (47.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 50°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.866" Dia (22.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-5%, +10%
Voltage - Rated :
2.3 V