EDLRD224V3R6C
Manufacturer Part Number:
EDLRD224V3R6C
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP 220MF -20% +80% 3.6V T/H
Manufacturer :
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
220 mF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50Ohm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.453" (11.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can, Vertical
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.413" Dia (10.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-20%, +80%
Voltage - Rated :
3.6 V