CDLC122P2R7K04
Manufacturer Part Number:
CDLC122P2R7K04
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP 1200F 0% +20% 2.7V CHAS MNT
Manufacturer :
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
1200 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
0.58mOhm
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 65°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Package / Case :
Axial, Can - Screw Terminals
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
2.390" Dia x 2.925" L (60.70mm x 74.30mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
Voltage - Rated :
2.7 V